سلامتی

اطلاعاتی راجع به عصب کشی دندان | بیماری

: عصب کشی یا درمان ریشه «روت کانال تراپی» انگار درمون مجرای ریشه دندون یا همون پالپه . در این مواقع درمان ریشه باعث می شه که مواد عفونی و عصب موجود در مغز دندون به کمک عصبی کشی ورداشته شه تا دندون از آسیب میکروبا در امان باشه . این موضوع به دلیل دردی که هنگام این عمل عصب کشی به مریض منتقل می شه باعث ترس مریض شده و با خود کنار میاد که همون درد دندون درد رو تحمل کنه غافل از اینکه همین موضوع باعث می شه بعدا آسیبی جبران ناپذیر به عصب دندون و لثه وارد شه و هر چی این موضوع به درازا بکشه واسه فرد مریض بد و بدتر می شه . در این قسمت مصاحبه ای با یه دکتر رو واسه شما تدارک دیده ایم تا بیشتر با موضوع عصب کشی دندون آشنا شیم با ما در سایت سلامت همراه باشین.  

 


عصب کشی دندون

 بعضی ادما از عصب کشی دندون و درد ان ترس دارن غافل از اینکه اگه اونو انجام ندن دردهای غیرقابل تحمل تری راباید تجربه کنن به سراغ دکتر علی مرسلی دندون دکتر رفته ایم تا سوالامون رو با ایشون در میان بذاریم.

دکتر علی مرسلی دندون دکتر، متخصص درمان ریشه نوشت: عصب کشی در نظر بیشتر مراجعین ما کاری وحشتناکه. به نظر بیشتر مراجعین – مخصوصا کسائی که تا حالا عصب کشی براشون انجام نشده- این درمان، دردناک و ترسناک بوده و همیشه این سوال رو از ما می پرسن که می شه دندانشان رو عصب کشی نکنن یا بدون عصب کشی اونو پر کنن. در وقتی که دندون درد نداره و به تشخیص دندانپزشک قراره عصب کشی انجام شه این سوال بیشتر تکرار می شه.

اول اینکه مراجعین بدونن که درمان ریشه اصلا درمان وحشتناک و دردناکی که بین بیشتر مردم توصیف شده نیس. درمان ریشه تحت بی حسی موضعی انجام می شه و قاعدتا بین درمان نباید شما دردی رو احساس کنین. تکنولوژیا و تکنیکای جدید هم امروزه به افزایش سرعت و کیفیت درمانای اندودونتیک (عصب کشی) کمک بسیار شایانی کردن.

اما برگردیم به سوالی که تو ذهن خیلی از مراجعین هست. جانشین درمان کانال ریشه (عصب کشی) چیه؟
به نقل از : درمان ریشه (عصب کشی) فی الواقع فقط یه جانشین داره و اونم کشیدن دندانه. با احتمال خیلی کم بعضی همکاران بدون این دست اون دست کردن واسه مریضایی که نمی خوان عصب کشی کنن، درمان ایمپلنت رو پیشنهاد می کنن. اما اینجاش خیلی مهمه که ایمپلنت درمان ناحیه بی دندانیه نه درمان جانشین عصب کشی! معنی این جمله اینه که شما دندون خود رو با عصب کشی (وقتی که نیاز داره) می تونین حفظ کنین وگرنه مجبور به کشیدن دندون خود هستین. بعد از کشیدن دندون خود با روشای جور واجور (پروتز ثابت متکی بر پایه های دندانی، پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت، پروتز متحرک) می تونین در مورد جای خالی دندون ( ها) فکری فکر کنین!

پس اگه بخوایم نتیجه گیری کنیم اگه شما کاندیدای درمان ریشه باشین، واسه حفظ دندون شما غیر از عصب کشی جانشین دیگری وجود نداره. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ایمپلنت جز درمانای «جراحی» بوده و مخاطرات، دردسرا و پیچیدگیای خود رو واسه مریض و دندانپزشک داره.
عصب کشی یه درمان تقریبا صفر و یکه؛ یعنی یه دندون یا نیاز به عصب کشی داره و یا اصلا احتیاجی به اون نداره. یا پالپ و کانالای دندانی با عفونت به دنبال پوسیدگی یا ضربه درگیر شدن و یا این اتفاق روی نداده. پس عصب کشی یه تیکه از دندون در دندونای بالغ افراد معنایی نداره! در مورد دندونای چند ریشه هم درمان واسه تموم ریشه ها صورت میگیره. در مورد دندونای نابالغ (در کودکان و نوجوانان) قضیه البته ممکنه فرق داشته باشه.


عصب کشی دندون

موارد نادری هست که دندانپزشک در مورد عصب کشی دندون شما مردده. مثلا پوسیدگی خیلی نزدیک به پالپ (عصب) است و پرکردگی در نزدیک عصب یا اون طور که به شما می گن روی عصب قرار میگیره. در این موارد هم باز قضیه صفر و یه حاکمه. یعنی دندون شما عصب کشی نشده و با کارایی که دندانپزشک انجام داده، از عصب کشی دندون شما پیشگیری شده. این دندانا ممکنه به همین درمان جواب بدن یا بعدا در آینده نیاز به عصب کشی پیدا کنن.

اگه عصب کشی واسه دندانی که نیازمند درمان ریشه س انجام ندین، غیر از کشیدن دندون، جانشین دیگه نبود درمانه. درمان نکردن البته انتخاب خیلی خوبی نیس وقتی که بدونیم دندانی که نیاز به عصب کشی پیدا می کنه، حتی اگه دردی نداشته باشه، با عفونت میکروارگانیسما درگیر شده و این عفونت می تونه در استخون فک ما اثرات خود رو ظاهر کرده و آبسه، درد و حتی تورم بسازه و حتی با گسترش به فضاهای صورت و گردن خطرناک ظاهر شده و زندگی مارا هم تهدید کنه!

مراجعین دندونپزشکی حق دارن در مورد درمانای دندونپزشکی و جایگزینای درمانی که دندانپزشکشان براشون در نظر گرفته، سوالات خود رو سوال کنن و ابهاماتشان رو برطرف کنن. در مورد درمان ریشه (عصب کشی) دندون اما تقریبا جایگزینی با علم امروز وجود نداره. بهتره مراجعین با واقع بینی اطلاعات کافی رو در مورد درمان ریشه کشسب کنن تا واقعا فهمیده باشن که عصب کشی ترسناک نیس و نکته وحشتناکی که باعث شه از زیر اون در بریم وجود نداره!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *