سلامتی

اطلاعاتی درمورد مواد مخدر نورجیزک و تمجیزک | ترک اعتیاد

 

در این مطلب که با عنوان اطلاعاتی درمورد مواد مخدر تمجیزک و نورجیزک، منتشر شده شما رو با مواد مخدری که تمجیزک و نورجیزک نام دارن آشنا می کنیم. در بین اسمای مواد مخدر، این ماده مخدر با این نام کمتر شنیده می شه البته با این نام. در مجله پزشکی دکتر سلام، در کنار موارد پزشکی، یکی از بخشایی که بسیار علاقه مندیم تقویت کنیم بخش مواد مخدره، به خاطر ضرورت افزایش آگاهی مردم عزیزمون. نورفین یه ماده نیمه صناعی جدا از تبائین و یکی از آلکالوئیدای طبیعی فناترنه که از گیاه خشخاش گرفته می شه و یه ضد درد اپیوئیدی حساب می شه و واسه اولین بار در سال ۱۹۶۸ ساخته شد . بوپره نورفین یه آگونیست نسبی گیرنده موه که همزمان خاصیت آنتا گونیست گیرنده کاپا K رو هم داره . بطوریکه در دوزهای پائین اثر آگونیستی و در دوزای بالاتر اثر آنتاگونیستی اش غالب می شه و افزایش دوز بالاتر از ۳۰ میلی گرم باعث افزایش تاثیر دارو نمی شه و چون یه آگونیست نسبیه علائم محرومیت اون بعد از قطع مصرف نسبت به دیگر مخدرها مثل متادون و مرفین ضعیف تره . به دلیل خواص گفته شده در سالای گذشته مصرف زیادی در درمان اعتیاد ، واسه سم زدایی و یا نگه دارنده داشته . بوپره نورفین به صورت ترکیب با نالتروکسان ( سوبکسن ) ، قرص خوراکی ، قرص زیر زبانی و آمپول تزریقی هست و اسمای تجاری متفاوتی مثل ، تمجیزک ، نورجیزک ، ، بیوپری جیزک ، تی دی جیزک ، جیسن ، و…. داره .    

نورفین به صورت خوراکی اندازه جذب ناچیزی داره که دلیل اون متابولیسم شدید روده ای و کبدی اون هستش و واسه درمان اعتیاد تنها نوع زیر زبانی اون کاربرد داشته و نمونه تزریقی اون فقط به عنوان یه مسکن مخدر در گذشته مصرف داشته که آنهم حالا کهنه و بی اعتبار شده و مصرف نداره . در سالیان گذشته نوع تزریقی بوپره نورفین در بعضی مراکز غیر مجاز واسه درمان اعتیاد تجویز شد که در اون چند سال به نام تمجیزک مورد مصرف قرار می گرفت و همین امر بهونه بعضیا سود جو شد تا ماده مخدر ترکیبی و داغون کننده ای وارد چرخه مصرف مواد مخدر شه با نام نور جیزک که هیچ شباهتی به نوع تزریقی بوپره نورفین واقعی نداشت .

از هر ۱۰ کیلو تریاک بطور متوسط یه کیلو مرفین استخراج می شه . ماده موثر در آمپولای نورجیزک ۲۳ برابر قوی تر از مرفینه ، بطوریکه شخص پس از چند بار مصرف تکراری به اون وابسته شده و مجبوره هر چند ساعت مصرف خود رو تکرار کنه و در صورت قطع هیچ ماده دیگری جانشین علائم خماری اون نیس. نورجیزک در آمریکا و اروپا نام داروئیه با خاصیت شل کننده عضلانی با پایه فنادرین و آسپرین اما این نورجیزک در واقع نامیه جعلی و داروئی کشنده با ترکیبی از مرفین مصنوعی ، کورتن و رنگ که به صورت فله ای از کشورای شرقی مثل هند و پاکستان وارد ایران شده و در شرایط به طور کاملَ غیر بهداشتی در ویالای کوچیک بسته بندی و روونه بازار مصرف می شه . .

 

 

سودا گران مرگ واسه اینگه بتونن واسه ادعای خود مبنی واسه اینکه نورجیزک داروئی واسه ترک اعتیاد است دلیلی مردم عادی پسند بیارن و فریب خود رو کامل کنن ، یه کورتون مانند هیدرو کورتیزن رو به اون اضافه کردن که دارای نقش بسیار حساس در غدد فوق کلیوی هستش و با ورود اون به سیستم داخلی بدن تعادل متابولیسم قندا بهم خورده و اینجور اختلالاتی دلیل می شه مایع بین سلولا جذب شده به زیر پوست انتقال یافته و دلیل چاقی کاذب آدمایی شه که از روی ناآگاهی و جهل و به پیشنهاد بقیه واسه ترک اعتیاد رو به مصرف این ماده خطر ناک آورده ان و دلیلی می شه واسه فریب این افراد ، خونواده ، دور و بریا مبنی بر اینکه شخص ترک کرده و به اصطلاح رو اومده . غافل از اینکه مصرف باهم و تداخل داروئی کورتن با شبه مرفین موجود در نورجیزک و تمجیزک ، دلیل عوارضی مانند چاقی کاذب ، تجمع چربی پشت گردن ، فشار خون و ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن و مشکلات کبدی می شه . ضعیف کردن سیستم ایمنی یکی از خواص شایع کورتن هاست و به دلیل مصرف تزریقی نورجیزک و غیر استریل بودن اون به دلیل جفت و جور و ساخت اون در شرایط به طور کاملَ غیر مناسب و زیر زمینی باعث می شه ، عفونت سریع در بدن شخص کسترش یافته و از محل تزریق به نقاط دیگه بدن شخص سرایت کرده و به دلیل وجود مشکل در سیستم ایمنی و نبود مراجعه به موقع به دکتر ، بافتا دچار تخریب و آسیب جدی شدید می شه بطوریکه در مواردی دیده شده انداما سست و با فشار کوچیکی فرو میره یا کنده می شه و یا در مواردی کرم گذاشته و محل تجمع شکلای جور واجور باکتریا و میکروب می شه . در یکسال گذشته کلی مرگای به وجود اومده به وسیله تزریق به دلیل مصرف نورجیزک بوده که گزارشای اون به صورت متناوب و مستند از رسانه ها پخش شده و با امید به اینکه با این حجم اطلاع رسانی ، افراد خواهان رهائی از اعتیاد بجای قبول کردن هر شعار تو خالی و فریب هر ادعای واهی بدنبال یه راه اصولی واسه درمان اعتیاد خود باشن و گرنه در کوچه و پس کوچه های ناصر خسرو و جفت و جور نورجیزک واسه ترک اعتیاد نتیجه ای جز یه مرگ عذاب آور و کم کم نداره .

حالا در چرخه مصرف مواد مخدر شکلای جور واجور و اقسام جورواجور این مواد رو از طیف سنتی و شیمیائی تماشاگر هستیم ، اما به گفته کارشناسان درگیر و فعال این میدون تا الان هیچ ماده مخدری با این اندازه تخریب وجود نداشته ماده ایکه مصرف بیشتر از یکسال اون در کلی موارد منتهی به فوت می شه .

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *